Răspuns :
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Răspuns:
Date:
md=6g
m.apă=244g
c=?
Formule:
c=md•100/ms
ms=md+m.apă
Rezolvare:
ms=6g+244g=250g
c=6•100/250=2,4%
Explicații:
- Concentrația procentuală de masă reprezintă cantitatea de substanță dizolvată în 100g de soluție.
- Masa soluției reprezintă suma dintre masa dizolvată și masa solventului (în cazul nostru, apa).
Sper că ai înțeles! (◕‿-)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!