👤

Un motociclist parcurge un drum de 50km,in 35 min.Aflati viteza cu care a mers.

Ofer coroana​


Răspuns :

Răspuns: v = 23,08 m/s = 83,08 km/h

Explicație:

viteza = distanta parcursa : timp

              distanta = 50 km = 50 x 1000m = 50 000 m

              timp = 35 min = 35 x 60 s = 2100 s

viteza = d / t = 50 000 m : 2100 s = 23,08 m/s

( intr-o ora sunt 3600 secunde, deci viteza este 23,08 x 3600 = 83,08 km/h)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari