👤

Din 600g soluție de concentrație 40% se evaporă 200g de apă. Calculați c2% și masa de apă din soluția finală.​

Răspuns :

Explicație:

40% din soluția inițială este dizolvat=> md=40/100 ×600=40×6=240g dizolvat

Se evapora 200g din 600g deci soluția finala are 400g

c2= 240/400 × 100= 60%

Masa de apa este 400-240=160g apa

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari