Răspuns :
Răspuns:
a )
Daca din 40 l.......................8 kg
Atunci din 60 l ...................x
x = (60*8)/40
x = 12 kg
b)
Daca din 40l.........................8 kg
Atunci din xl ..........................7 kg
x = (40*7)/8
x = 35 litri
sau
Daca din 60 l ................12 kg
Atunci cati x l .................7 kg
si trebuie sa iti rezulte acelasi raspuns
x = (60*7)/12
x = 35 litri
Explicație pas cu pas:
Explicație pas cu pas:
a)Din. 40kg......... obținem....,..8kg
60kg......... obținem.......x
x=60x8/40=480/40=12kg smântână
b) Aflam cat lapte este necesar pentru a obține 1kg de smântână
40:8=5 litri lapte
aflăm litri de lapte necesari pentru a obține 7kg de smântână
5x7=35litri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!