Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
a)
daca 1 kg rosii ar costa 6 lei, 4 kg ar costa 24 lei, dar stim ca din 24 lei se cumpara 4 kg rosii si 2 kg cartofi.
rosiile nu pot costa 6 lei kilogramul
b)
2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei (inmultim cu 2)
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
----------
4 kg rosii...............6 kg cartofi................32 lei
4 kg rosii...............2 kg cartofi................24 lei
6 - 2 = 4 kg cartofi.............32 - 24 = 8 lei
1 kg cartofi..........................8 : 4 = 2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!