👤

Cine ma poate ajuta?




Cine Ma Poate Ajuta class=

Răspuns :

Răspuns:

1. MCH4=12+4=16g/mol

n=64/4=16moli

2. MH2O =2×1+16=18g/moli

18gH2O..........2gH

54gH2O.........xg

x=54×2/18=6gH

3. MH2O =18g/mol

18gH2O.........16gO

48gH2O........ygO

y=48×16/48=6g

4.MH2O =18g/moli

m=5×18=90gH2O

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari