Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
m i= 400 kg
mimpuritati= 50 kg
p
mi = mp + m impurit.
mp = m i - mimpurit.
mp=400 - 50 = 350 kg Cu
p= mp . 100 : mi
mp= 350 .100 : 400 = 87,5 %
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Răspuns: p=87,5%
Explicație:
m.impură=400kg
m.impurități=50kg
m.pură=m.impură-m.impurități=400kg-50kg=350kg
p=m.pură•100/m.impură=350•100/400=87,5%
Puritatea reprezintă masa de substanță pură aflată în 100g substanță impură.
Masa impurităților este dată de diferența masei impure și a masei pure.
Spor! ʕ•ᴥ•ʔ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!