👤

am nevoie urgent de ajutor!!!
trebuie sa rezolv o problema :
la un magazin alimentar s-au vandut luni 300 franzele iar marti 350.Marti s-au incasat cu 200 lei mai mult decat luni.La ce pret s-a vandut o franzela ?
dau coroana !!!!!!​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Marti s-au incasat mai multi bani pentru ca s-au vandut mai multe franzele.

Cate franzele s-au vandut in plus marti?

350 - 300 = 50

Cele 50 de franzele costa 200 lei.

Cat costa o franzele?

200 : 50 = 4 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari