Răspuns :
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
*Am să combin răspunsul cu explicațiile, dar am subliniat calculele (care țin de răspuns).*
Răspuns + Explicații:
ms=240g
ms=240gc=5%
ms=240gc=5%m.apă.evaporată=40g
ms=240gc=5%m.apă.evaporată=40gc.final=?
Trebuie să aflăm masa dizolvată deoarece va rămâne constantă și în a soluția finală.
md=c•ms/100=5•240/100=12g
Știm că s-au evaporat 40g apă, deci scădem din ms cele 40g de apă evaporată.
ms.final=240g-40g=200g
Deoarece md nu s-a modificat, rămâne aceeași.
md=md.final=12g
Calculăm concentrația finală, știind definiția acesteia: Concentrația procentuală de masă reprezintă cantitatea de substanță dizolvată în 100g de soluție.
c=md•100/ms
c=md•100/msc=12•100/200=6%
Spor! ʕ•ᴥ•ʔ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!