👤

VA ROG AJUTOR

1) Un automobile care se deplasează uniform cu viteza v 0 =32,4 km/h începe

să accelereze cu a=0,2 m/s 2 . Ce viteză va atinge el după parcurgerea unei

distanțe d=8,0 km? 2) Un tren pornește dintr-o stație cu accelerația a=0,4 m/s 2 . După cât timp va

parcurge el distanța d=500m și ce viteză va avea în acel moment? 3)Mecanicul unui tren care se deplasează cu viteza v=54 km/h începe să

frâneze pentru a se opri într-o stație. La ce distanță de stație trebuie să

înceapă frânarea, dacă trenul se deplasează până la oprire uniform

încetinită cu accelerația a= 0,5 m/s 2 ? AJUTOR VA ROG LA REZOLVARE


Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari