Răspuns :
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Răspuns:
Date:
m.impură=2,5kg (masa barei)
m.pură=1750g=1,75kg (masa de cupru)
m.impurități=? (masa de zinc)
p=?
Formule:
m.impurități=m.impură-m.pură
p=m.pură•100/m.impură
Rezolvare:
m.impurități=2,5kg-1,75kg=0,75kg Zinc
p=1,75k̶g̶•100/2,5k̶g̶=70%
Ce am făcut?
- Am scris datele problemei și m-am gândit la un mod de rezolvare: masa impurităților=masa impură-masa pură, iar puritatea se calculează din formulă.
- Am scris datele problemei și m-am gândit la un mod de rezolvare: masa impurităților=masa impură-masa pură, iar puritatea se calculează din formulă. Am scris formulele: m.impurități=m.impură-m.pură și p=m.pură•100/m.impură. p=puritate (%), restul maselor au inclus în notație ce reprezintă; se măsoară în g, kg, etc.
- p=puritate (%), restul maselor au inclus în notație ce reprezintă; se măsoară în g, kg, etc. Am înlocuit în formule cu datele din problemă. Am scăzut masa pură din masa impură pentru a afla masa impuritaților și am calculat puritatea. Am simplificat la puritate kg (de la m.pură) cu kg (de la m.impură) și nu am rămas cu nimic. Așa că pun procent (%).
- Atenție să nu încurci masa impură (notată m.impură sau m.subst.imp.; ce reprezintă masa de substanță impură sau masa totală) cu masa impuritaților (notată m.imp. sau m.impurități).
Sper că ai înțeles! Succes! ʕ•ᴥ•ʔ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!