👤

Calculati masa de acid clorhidric care se obtine in urma reactiei a 180 g de apa cu clorul. Masele atomice H=1 O=16 Cl=35.5 va rog e urgent

Răspuns :

Răspuns:

18g 36,5g

H2O+Cl2=> HCl + HClO

180g xg

MH2O =2×1+16=18g/mol

MHCl=1+35,5=36,5g/mol

x=180×36,5/18=calculează