Răspuns :
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Răspuns:
Date:
c=70%
mₛ=100g
md=?
Formule:
c=md•100/mₛ => md=c•mₛ/100
Rezolvare:
md=70•1̶0̶0̶/1̶0̶0̶=70g
Explicație:
- Se scriu datele. Se găsește o rezolvare a problemei. Această problemă este foarte simplă deoarece masa soluției este 100g și se poate simplifica cu 100.
- Se scriu formulele: Din c=md•100/mₛ rezultă că md=c•mₛ/100. c=concentrația (%) md=masa dizolvată (g; „d” este indice), mₛ=masa soluției (g) .
- Se înlocuiește în formulă cu valorile din cerință și se simplifică 100 cu 100.
Dacă ai nelămuriri, scrii la comentarii! ʕ•ᴥ•ʔ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!