👤

perimetrul unui dreptunghi este de 600m , lățimea fiind cu 20 m mai mica decat lungimea .Calculeaza câți metri are latura unui patrat stiind ca lungimea dreptunghiului reprezinta 2/5 din perimetrul patratului .


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

P=600m=2(L+l)   ⇒L+l=300

L=l+20      ⇒l+20+l=300       2l=280        l=140m

L=160m

L=2Pp/5=160        Pp=5×160/2=400m   ⇒lp=100m

Răspuns:

100 (m)

Explicație pas cu pas:

Notam cu L latura mare a dreptunhiului.

Perimetrul dreptunghiului este

600=L+(L-20)+L+(L-20)

600=4L-40, 640=4L, L=160 (m)

Notam cu Lp latura patratului

Stim ca Lungimea dreptunghiului este 2/5 din perimetrul patratului

Pp×(2/5)=L

Pp=5×160:2

Pp=400; Pp=4Lp,

400=4Lp, Lp=100 (m)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari