Calculaţi căldura necesară vaporizării unei mase de apă m = 5 kg, aflată inițial la temperatura de 20 °C. Se cunosc: căldura specifică a apei c = 4 200 J/kgK și căldura latentă de vaporizare a apei, a = 2,3 MJ/kg.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!