Răspuns :
Răspuns: viteza camionului = 20 m/s
Explicație:
[ trebuie sa stim : 1 km = 1000 metri
1 ora = 3600 secunde ]
viteza = distanta : timp
distanta parcursa este diferența dintre bornele kilometrice
d = 325 km - 145 km = 180 km
timpul de parcurs a distantei este diferența dintre ora de sosire si ora de plecare
t = 9:00 - 6:30 = 2:30 = 2 ore si jumătate = 2,5 ore
viteza = d / t = 180 km : 2,5 h = 72 km/h
daca intr-o ora = 3 600 secunde parcurge 72 km = 72 000 m,
72 km/h = 72 000 m : 3600 s = 20 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!