Răspuns :
Răspuns:
Masina 1 a parcurs 30 km iar masina 2 a parcurs 36 km.
Explicație:
d=66 km
v1 = 60 km/h
v2 = 72 km/h
Notam S1 si S2 distantele pe care le-au parcurs cele 2 masini in timpul t pana la intalnire.
S1 + S2 = 66 (1)
S1=v1 · t ⇒ t = S1/v1
S2=v2 · t ⇒ t = S2/v2
⇒ S1/v1 = S2/v2
S1 = S2 ·v1 / v2
S1 = S2 · 60 / 72
S1 = S2 · 5/6 Inlocuim asta in relatia (1)
⇒
S1 + S2 = 66
S2 · 5/6 + S2 = 66
5 · S2 + 6 · S2 = 6 · 66
11 · S2 = 396
S2 = 396/11 = 36 km
S1 = S2 · v1/v2 = 36 · 60 / 72
S1 = 30 km
Verificam:
30 + 36 = 66 km
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!