Răspuns :
Cred ca ai vrut sa scrii etan si NU metan.... deoarece etanul se obtine prin electroliza anodica Kolbe cand => etan
49,2 g m g
2CH3COONa + 2H2O --electroliza Kolbe--> C2H6 + 2CO2 + 2NaOH + H2
2x82 30
=> m = 49,2x30/2x82 = 9 g etan
nr.moli = m/M = V/Vm, Vm = 22,4 L
=> V = mxVm/M = 9x22,4/30 = 6,72 L etan in c.n.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!