Răspuns :
Răspuns:
V,aer= 5x3x2m³=30m³
100m³aer........21m³ O2
30m³...............x
x=6,3m³O2
Explicație:
Răspuns:
L=5m
l=3m
h=2m
V=L•l•h=5•2•3=30m³ de aer
VOxigen=21%
100 m³ aer.........21 m³ Oxigen
30 m³ aer..............X
X=21•30/100=6,3m³ Oxigen
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!