👤

Calculează concentrația unei soluții care conține 50 de g sare în 300apa​

Răspuns :

Răspuns:

c=?

m,apa=300g

md=50g

c=md100/ms

ms=md+m,apa

ms=300g+50g=350g

c=50•100/350=14,28%