👤

Un corp cu masa de 1 kg are o viteza de 3 m/s. Care este impulsul corpului?
a. -3kg*m/s
b. 3 kg*m/s
c. -9 kg*m/s^2
d. 9 kg*m/s^2


Răspuns :

Răspuns:  b) 3 kg m / s

Explicație:

impulsul este definit ca produsul dintre masa si viteza

p = mv

m = 1 kg

v = 3m.s

p = 1 kg x 3 m/s = 3 kg m / s

Explicație:

p=m×v=>p=1×3 =3kg×m/s

p=impulsul mecanic