👤

Viteza medie a unui mobil este vm=49,5km/h când parcurge dus–întors o distanţă d. La dus viteza mobilului este v1=55km/h. Să se calculeze viteza v2 a mobilului la întors.

Răspuns :

Răspuns:

(a+55km/h):2 =49,5km/h

a+55km/h=49,5km/h×2

a+55=99

a=99-55

a=44km/h