👤

in ce cantitate de carbonat de magneziu se gasesc 120 g de magneziu?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

MMgCO3= 24+ 12 +3.16=84------> 84g/moli

84 g MgCO3--------24g Mg

xg-----------------------120g Mg

x= 84  .120 : 24=420 g MgCO3

n= 420g : 84=5 moli MgCO3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari