Răspuns :
m g 640 g n moli
4FeS2 + 1102 --> 2Fe2O3 + 8SO2⬆️
4x120 2x160 8
=> m = 4x120x640/2x160
= 960 g = 0,96 kg pirita pura
1,2 kg pirita impura .................. 100%
0,96 kg pirita pura ................... p% = 80%
=> n = 640x8/2x160 = 16 moli SO2
Răspuns:
marimi necesare:
miu,FeS2=120g/mol
miu,Fe2O3=260g/mol
-calculez masa de pirita pura din care se obtin 64og Fe2O3, din ecuatia chimica
4X120g.......................2x260g
4FeS2 + 11O2---> 2Fe2O3 + 8SO2
x.........................................640g
x=640x480/520g=590g pirita pura
- calculez puritatea, stiind ca se pleaca de la 1200g pirita impura si
p= m,purx100/m,impur= 590x100/1200=49,2%
-tot din ecuatia chimica deduc moli So2
2x260g Fe2O3..............8molSO2
640g.........................................x
x=niu=640x8/520mol=9,85mol
daca se cere volumul So2
V= niuxVm= 9,85x22,4 l = 220,6 l
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!