Răspuns :
Regula de 3 simplă :
18g apa ...... 16g oxigen
36g apa........x
X= 36*16/18 = 32g
Calculezi masa molară a H₂O: M = 2A(H) + A(0) = 2x1+16=18
Masele atomice se găsesc in sistemul periodic al elementelor.
Intr-o moleculă de H₂O se afla 2 g H și 16 g O
18 g H₂O................16 g O
36 g H₂O................x g O
x=36x16/18 = 32 g O
Masele atomice se găsesc in sistemul periodic al elementelor.
Intr-o moleculă de H₂O se afla 2 g H și 16 g O
18 g H₂O................16 g O
36 g H₂O................x g O
x=36x16/18 = 32 g O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!