AM NEVOIE URGENT DAU COROANA!!!
un corp cu masa m=5kg este deplasat uniform pe o suprafață orizontală sub acțiunea unei forțe
de tracțiune F. Coeficientul de frecare la alunecare între corp și suprafața orizontală este =0,1.
a) Să se reprezinte forțele care acționează asupra corpului.
Să se afle:
b) greutatea corpului G (se consideră g=10N/kg);
c) forța de apăsare normală N;
d) forța de frecare Ff;
e) forța de tracțiune F.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!