Un automobil se misca uniform cu viteza V1=72km/h din punctul A spre punctul B, astfel ca distanta AB=100 KM. Un al doilea automobil se deplaseaza cu viteza V2= 90 km/h Sa se afle :
a)distanta dintre cele doua automobile dupa t=1h de la inceperea mișcării daca acestea pornesc simultan , iar al doilea automobil porneste din B perpendicular pe AB
b)distanta la care se întâlnesc cele două automobile fata de orașul A daca acestea pornesc unul spre celaĺalt simultan
Raspuns cu poza daca se poate
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!