Răspuns :
Răspuns:
p = Nr cazuri favorabile / Nr total de cazuri
p = 5 / 10 = 1/2
5 numere impare de 1 cifră
10 numere de 1 cifră
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Pai probabilitatea inseamna "cat la suta" exista sansa ca ceea ce vrei sa se intample, se va intampla.
Probabilitate=numar cazuri favorabile:numar total de cazuri.
numar cazuri favorabile=5 (cifrele 1;3;5;7;9)
numar cazuri totale=10 (cifrele 0;1;2;3;4;5;6;7;8;9)
=> P=5:10=0,5 => P%=50%
Succes la scoala! :)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!