👤

2 kg de pere au acelaşi preţ ca 3 kg de mere. Cu 27 de lei s-au cumpărat 6 Kg de pere. Cât costă un kilogram de mere? Vă rooog e urgent !!! Dacă mă ajutați cât mai repede posibil primiti 5 stele...​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2 kg pere..................3 kg mere

6 kg pere.................9 kg mere

27 lei : 9 = 3 lei costa 1 kg de mere

Răspuns:

2kg pere=3kg mere

27 lei=6 kg pere

1 kg pere=27:6=4,5

3 kg mere=4,5×2=9

1 kg mere=9:3=3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari