Răspuns :
Răspuns:
2CH₄ → CH ≡ CH + 3 H2↑
CH ≡ CH + Na → CH ≡ CNa +1/2 H2↑
CH₄ + Cl₂ → CH₃Cl + HCl
CH ≡ CNa + CH₃Cl → CH ≡ C - CH₃ + NaCl
CH ≡ C - CH₃ + 2 H₂ → CH3 - CH2 - CH3
n moli CH ₃- C H₂ - CH₃ = 12 / 22,4 = 0,5357 moli de propan.
1 mol de C₃H₈ ...1 mol propina ... 1 mol C₂H₂ .....2 moli CH₄
0,5357 moli C₃H₈ a moli CH₄
a = 0,5357 · 2 = 1,0714 moli CH₄
V CH₄ = 23,99L = 24 L .
sper ca de data asta o sa primesc multumiri...pentru ca noi care rezolvam doar atat primim.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!