Răspuns :
ro = p = 1,05 g/cm3
Vs = 40 mL (cm3)
p = ms/Vs => ms = pxVs
= 40x10,25 = 42 g sol HI
w% = 17% = mdx100/ms
=> md = msxw%/100
= 42x17/100 = 7,14g HI
7,14 V L
2Hl + Na2CO3 --> 2NaI + H2O + CO2
2x127 22,4
=> V = 7,14x22,4/2x127
= 0,63 L CO2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!