👤

creați o probleme cu ajutorul următoarelor date 100 de lei, 5 caiete 2lei costă caietul ,3 tuburi cu pasta de dinți,9lei-un tub cu pasta de dinți,4 săpunuri,3lei costa un sapun.​

Răspuns :

Maria are 100 de lei . Ea face urmatoarele cumpărături : 5 caiete a 2 lei caietul , 3 tuburi cu pasta de dinti a 9 lei tubul , 4 săpunuri a 3 lei bucata. Câți lei îi mai rămân Mariei ?

5×2=10 lei ( costă caietele )

3×9=27 lei ( costă pasta de dinți )

4×3=12 lei ( au costat sapunurile )

10 + 27 + 12 = 49 lei ( au costat cumpărăturile la un loc )

100 - 49 = 51 lei ( îi mai rămân Mariei )

Răspuns:

Mama are un buget de 100 de lei. Trebuie sa cumpere 5 caiete 3 tuburi cu pasta de dinți și 4 săpunuri. Stim ca un caiet costă 2 lei, un tub de pasta de dinți costa 9 kei, iar un săpun costa 3 lei. Dupa cumpărăturile făcute ii mai rămân mamei bani?

Explicație pas cu pas:

5 caiete×2 lei caietul =10 lei

3 tuburi× 9 lei tubul = 27 lei

4 sapunuri× 3 lei =12 lei.

10+27+12=49 lei au costat bunurile

100-49 =51 lei rest după efectuarea cumpărăturilor.

sper ca te-am ajutat

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari