Răspuns :
Răspuns:
100g compus........65,04g Br
123g.........................x
x= 80gBr
niu,Br= m/miu= 80/80mol-> 1mol Br in 1 mol compus
100g compus............(100-65,04)g C si H
123g.............................x
x= 43g C si H
daca compusul este saturat, are formula CnH2n+1Br si masa(C+H)=14n+1
14n+1=43---> n=3
compusul este CH3-CH2-CH2Br 1bromo-propan
N,E= [2+3(4-2) +7(1-2) +1(1-2)]/ 2= 0
IZOMER DE POZITIE CH3-CHBr-CH3 2 bromo-propan
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!