Răspuns:
Explicație:
Cl2O7
ZnO
P4 O10----> P2O5
CO
P4O6
r.a.= 4 : 6
CaSO4
r.a.= 1 : 1 : 4
C2H2
M= 2.12 + 2=26------> 26g/moli
26 g C2H2--------24 g C------2g H
100 ---------------------x-------------y
x= 100.24 : 26=92,31%C
y= 100.2 :26=7,69 % H% C