Răspuns :
Răspuns:
y=Asin(ωt+Фo)
y=0,2sin(3π+23)
a)Amplitudinea A=0,2m
Pulsatia=3π
Faza initiala 23°
b)ω=πf f=frecventa
3π=πf
3=f
T=1/f=1/3 s
c) elongatia y
y(0)=0,2sin(3π*0+23)=
0,2sin(0+23)=0,2*sin23
Iei valoarea lui sin 23 dintabelul trigonometric saude pe internet
y(2)=0,2*sin(3π*2+23)=
o,2sin(6π+23)=0,2sin23
d) v=ωAcos(ωt+Фo)
v(0)=3π*0,2*cos(3π*0+23)
v(0)=0,6πcos(0+23)=
0,6πcos23
v(1)=3π*0,2cos(3π*1+23)=0,6πcos(3π+23)=
-0,6cos(23)
e)a=-ω²sin(ωt+Фo)
a(0)= -(3π)²*0,2sin(3π*0+23)=
-9π²*0,2sin(0+23)=
-0,18π² sin23
a(2)=-0,18π²sin(3π*2+23)=
-0,18π²sin(6π+23)=
-0,18π²sin23
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!