👤

DAU COROANA !!!!!URGENT!!!Calucleaza masa de azot de sodiu (NaNO3) cu o puritate de 78% care se consuma pentru a obtine 710g (Na2SO4) sulfat de sodiu conform reactiei chimice: Na2NO3+H2SO4=Na2SO4+2HNO3

Răspuns :

 mp g                             710g

2NaNO3 + H2SO4 --> Na2SO4 +  2HNO3

 2x108                              142

=> mp = 2x108x71/142 = 1080 g NaNO3

1080 g NaNO3 ............................... 78% puri

m.ip ................................................. 100% impuri

= 1384,6 g NaNO3 impura

sau p% = mpx100/m.ip

=> m.ip = mpx100/p%

= 1080x100/78 = 1384,6 g NaNO3 impure

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari