Răspuns :
Răspuns:
Numărul de moli (n;ν) când se cunoaște masa (m) este egal cu raportul dintre masă (m) și masa molară/moleculară (M;μ).
Masa molară sau moleculară este egală cu însumarea maselor atomice elementelor componente substanței. Unitatea de măsură este g/mol.
n=m/M sau ν=m/μ (forma veche)
1.mH₂SO₄=19,6g
nH₂SO₄=?
n=m/M
MH₂SO₄=2AH+AS+4AO=2×1+32+4×16=2+32+64=98g/mol
=>n=19,6g/98g/mol=0,2 moli H₂SO₄ (pentru că am simplificat gram cu gram)
2.mNaOH=80g
nNaOH=?
n=m/M
MNaOH=ANa+AO+AH=23+16+1=40g/mol
=>n=80g/40g/mol=2 moli NaOH (pentru că am simplificat gram cu gram)
La 3 poți face singur(ă). Calculezi masa molară a NH3 (AN+3AH=14+3=17g/mol) apoi împarți masa (m=170g) la M și vei obține 10 moli.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!