Răspuns :
Răspuns:
substanta H2SO4
-Raport atomic= raport al numerelor de atomi
2atH : 1atS : 4atO
-RAPORTUL de masa se obtine inmultind, pe rand, numarul de atomi cu masa unui atom, extrasa din tabel
r.m H : S: O= 2X1 : 1X32 : 4X16
= 2 : 32 : 64
= 1: 16 : 32 prin simplificare
- masa molara se obtine insumand masele tuturor atomilor din molecula
miu=(2gH +32gS + 64gO)/mol= 98g/mol--> te ajuta sa calculezi compozitia procentuala, adica masa din fiecare element din 100g substanta
-compozitia procentuala
in 98g H2SO4..........2gH.......32gS.........64gO
100g.............................x..............y................z
x= 100x2/98=2,04% H
y=100x32/98=32,65% S
z= 100x64/98=65,31% O
se verifica : x+y+z=100
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!