👤

Un corp parcurge in mișcare uniform accelerata distanța d=420m.Prima jumătate de drum este parcursa in timpul t1=14s iar cea de-a doua jumătate de drum in timpul t2=6s.Aflați accelerația corpului.
Dau coroana va rog mult!!!


Răspuns :

Răspuns:

d=d1+d2=420

d1=420/2=210

t1=14s.

d2=210

t2=6s.

v1=vo+at1

v2=v1+at2

egalezi ecuatiile.

v2=vo+at1+at2=d/t=420/20=21.

21=at1+at2

21=14a+6a.

21=20a

a=1,05m/s^2.

Explicație:

cpl anticipat

COROANA?