Răspuns :
Răspuns: greutatea = 13,8915 N
Explicație:
Greutatea = masa x g
g = acceleratia gravitationala = 9,8 N/kg ( in problemele simple se aproximeaza la 10 N/kg )
masa nu o stim, dar stim dimensiunile obiectului si materialul din care e facut.
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volum
densitatea aluminiului = 2,7 g / cm³ [ cautam in tabele sau in enciclopedii !!]
volumul = Lungime x latime x inaltime = 15 cm x 7 cm x 5 cm = 525 cm³
masa = 2,7 g /cm³ x 525 cm³= 1417,5 grame = 1,4175 kg
Greutatea = masa x g = 1,4175 kg x 9,8 N/kg = 13,8915 N
[ daca aproximam g ≈ 10 N/kg, Greutatea = 1,4175 kg x 10 N/kg = 14,175 N]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!