Răspuns :
din CO2 ------> C
M.CO2 = 12+2x16 = 44 g/mol
44g CO2 ................ 12g C
0,88g CO2 ............. x = 0,24g C
560 mL = 0,56 L H2O
din H2O ------> H
M.H2O = 1x2+16 = 18 g/mol
1 mol H2O .............. 22,4 L ................. 2g H
0,56 L ................. y = 0,05 g H
daca avem hidrocarbura => CaHb
0,24+0,05 = 0,29 g hidrocarbura A
F%:
0,29g ........... 0,24g C ................ 0,05g H
100% ............. x% .......................... y%
=82,75% = 17,25%
Fb:
C = 0,24/12 = 0,02
H = 0,05/1 = 0,05 : 0,02
=> CH2
Fm:
(CH2)n
M = 2,07x28 = 58 g/mol
=> n = M.Fm/M.Fb = 58/14 = 4
=> A = C4H8
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!