Un punct material de masa m=5kg oscilează cu frecventa v=0,5Hz și amplitudinea A=3cm.Sa se calculeze a) viteza oscilatorului când elongatia sa este y=1,5cm.b)Forța elastica maximă care acționează asupra punctului material. c) Energia totala a oscilatorului.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!