Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
200 g Fe + S
20 % impuritati
mFe = 1/3 .mS
mimpuritati
%Fe
%S
m impuritati= 20 . 200 : 100= 40 g
-se afla masa pura de amestec
p=80% [100- 20 =80 ]
mp= p.mi : 100
mp= 80 . 200 : 100= 160g Fe+S
-se afla masa de Fe si masa de S
mFe=x
mS= y
x+ y= 160
x= y : 3
(y: 3 ) + y =160
y + 3y = 480
4y=480
y= 120 g Fe
x= 120 : 3= 40 g S
-se afla comp. proc . a amestecului
160g Fe + S------------120 g Fe -----------40 g S
100 g --------------------x--------------------------y
x= 100.120 : 160=75% Fe
y= 100.40 : 160= 25 % S
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!