👤

Dacă 7 kg de mere și 3 kg de struguri costă 36 RON iar 5 kg de mere și 3 kg de struguri costă 30 RON Aflați cât costă 1 kg de struguri​

Răspuns :

Răspuns:

7kg mere.......3kg struguri.......36 Ron

5kg mere......3 kg struguri......30 Ron

7-5=2kg struguri

36-30=6 Ron costa 2 kg struguri

6/2=3 Ron 1bkg struguri

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

7- 5=2 kg mere

36-30=6 lei ( 2 kg mere )

6:2=3 lei (un kg de mere )

-

7kg+ 3kg =36 lei

7kg mere = 3*7=21 lei ( 7 kg de mere )

36-21=15 lei ( 3 kg struguri )

15:3=5 lei (un kg de struguri )

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari