Răspuns :
Răspuns:
7kg mere.......3kg struguri.......36 Ron
5kg mere......3 kg struguri......30 Ron
7-5=2kg struguri
36-30=6 Ron costa 2 kg struguri
6/2=3 Ron 1bkg struguri
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7- 5=2 kg mere
36-30=6 lei ( 2 kg mere )
6:2=3 lei (un kg de mere )
-
7kg+ 3kg =36 lei
7kg mere = 3*7=21 lei ( 7 kg de mere )
36-21=15 lei ( 3 kg struguri )
15:3=5 lei (un kg de struguri )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!