👤


Asupra unui resort elastic acționează o forță de 70N.Resortul se alungește cu 10 cm.Care va fi alungirea resortului daca forta este de 35N?​


Răspuns :

Buna! Ti-am atasat rezolvarea mai jos!

F1=70N

ΔL1=10cm=0.1 m (alungirea)

F1=kΔL1, unde k este constanta de elasticitate a resortului

=> k=F/ΔL1=70/0.1=700

F2=35N

F2=kΔL2

ΔL2=F2/k=35/700=0.05 m = 5cm

=> L2=5 cm

Vezi imaginea MIHNEAMARINESCU06416