Răspuns :
din CO2 ---> C
M.CO2 = 12+2x16 = 44 g/mol
44g ......................... 12g C
4,4g ....................... x = 1,2g C
din H2O ----> H
M.H2O = 2x1+16 = 18 g/mol
18g H2O ........................ 2g H
4,5g ............................. y = 0,5g H
M.N2 = 2x14 = 28 g/mol
1 mol N2 ................ 22,4 L ............ 28g
1,12 L ............... z = 1,4g N
facem diferenta pt. a vedea daca exista oxigen
=> 3,1g compus - 1,2g C - 0,5g H - 1,4g N = 0g
=> compusul nostra are forma CaHbNc
din problema avem ca c = 1
C = 1,2/12 = 0,1
H = 0,5/1 = 0,5
N = 1,4/14 = 0,1 : 0,1
=> Fb = CH5N
Fm = (CH5N)n
=> n = 1 deoarece trebuie sa avem 1 at. N
=> Fm = CH5N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!