👤

Prin arderea a 4g hidrocarbură A se obţin 11 g de CO2. Să se afle f. m. a hidrocarburii dacă densitatea sa în raport cu oxigenul este 0,5.

Răspuns :

d.oxigen = miu.compus/miu.oxigen

=> miu.compus = d.oxigenxmiu.oxigen

= 32x0,5 = 16 g/mol

din CO2 ---> C

M.CO2 = 12+2x16 = 44 g/mol

44g CO2 ..................... 12g C

11g ................................. x = 3g C

=> 4-3 = 1g H

notam hidrocarbura CaHb

4g hidrocarbura .................. 3g C ............... 1g H

16g ........................................... 12a g C .......... b g H

a = 1, b = 4 => CH4

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari