Răspuns :
Salut,
Conform enunțului avem așa:
Viteza finală vf = 0 km/h (trenul se oprește în gară, după încheierea frânării).
Viteza inițială vi = 36 km/h (este viteza de la care începe frânarea).
vi = 36 000 m/3600 secunde = 10 m/s, deci vi = 10 m/s.
Distanța de frânare: x = 200 de metri.
Folosim ecuația lui Galilei (avem semnul minus pentru accelerație, pentru că este proces de frânare, viteza finală este mai mică decât cea inițială, deci accelerația are sigur o valoare negativă):
[tex]v_f^2=v_i^2-2ax\Rightarrow 0=v_i^2-2ax\Rightarrow a=\dfrac{v_i^2}{2x}=\dfrac{10^2}{2\cdot 200}=\dfrac{100}{400}=0,25\ m/s^2.[/tex]
Deci a = 0,25 m/s².
Ai înțeles rezolvarea ?
Green eyes.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!