👤

Într-un cilindru vertical se găseşte o

cantitate de aer închisă de un piston cu

masa M=1kg. Se cunoaşte înălţimea la care

pistonul este în echilibru h1=40cm, aria

secţiunii transversale a cilindrului S=1cm2

şi presiunea atmosferică po=105N/m2.

Determinaţi înălţimea h2 la care se va

stabili pistonul daca pe acesta se aseaza un

alt corp cu m=0,5kg.​


Răspuns :

Răspuns:

a+b=c+d=e sper ca te-am ajutat mult noroc!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari