Răspuns :
Răspuns:
700 kg costa 4900 lei
908 kg costa 6356 lei
Explicație pas cu pas:
Notam 1kg pere=p
70p=490
p=490:70=7 (lei/kg)
700p=700×7=4900 lei
908p=908×7=6356 lei
Răspuns:
70 kg= 490 lei
490:70=7 lei/kg
700×7=4900 lei
908×7=6356 lei
sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!